Przejdź do treści

Awaria układu przesyłowego: ozonujemy ścieki

Trwają ustalenia ws. przyczyn awarii przesyłu ścieków w oczyszczalni „Czajka”. Prace miejskiego sztabu kryzysowego nadzoruje prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. MPWiK uruchomiło ozonowanie ścieków, które są tymczasowo zrzucane do Wisły, a także ich mechaniczne oczyszczanie.

W sobotę, 29 sierpnia, doszło do awarii układu przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uruchomiło awaryjny zrzut ścieków do Wisły – są one od razu ozonowane, by nie zanieczyszczać rzeki. Spółka uruchomiła także mechaniczne oczyszczanie ścieków.

Woda bezpieczna do picia

– Uczeni tym, co się stało rok temu, mamy maszynę do ozonowania. Została włączona natychmiast, gdy nastąpił zrzut ścieków. Woda w Warszawie jest bezpieczna do picia – mówił prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy – ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły, 10 km powyżej miejsca zrzutu ścieków. MPWiK uruchomiło codzienne badania jakości wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa–Płock. Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie MPWiK i na profilu na Facebooku.

Awaria najpewniej na starym odcinku

O awarii powiadomione zostały służby państwowe. W mieście powołany został także sztab kryzysowy, by jak najszybciej usunąć awarię. Trwają ustalenia co do jej przyczyny. Fragment rurociągu, który pękł w zeszłym roku, wymieniono i poddano przeglądom – nie wykazały uszkodzeń.

– Wszystko wskazuje na to, że awaria jest na starym odcinku, nie na remontowanym. Przypominam, że wyremontowane zostało 100 m, a cały przesył liczy 10 razy więcej. Gdybyśmy chcieli wymienić cały przesył, trwałoby to ponad rok. Były robione przeglądy. Ostatni przegląd jednej z nitek zakończył się w maju. Drugiej – wczoraj. Oba nie wykazały żadnych uszkodzeń – wyjaśnił prezydent Warszawy. – Będę Państwu udzielał na bieżąco i w kolejnych dniach precyzyjnych informacji – zapowiedział.

Będzie alternatywny przesył

– Po analizach, które wykazały błędy w projektowaniu i błędy wykonawcze tego przesyłu, podjęliśmy prace nad wykonaniem alternatywnego. Mamy już firmę, która przygotowuje koncepcję – zapewnił Rafał Trzaskowski.

W marcu 2020 r. MPWiK zlecił niemieckiej firmie ITWH wykonanie niezbędnego opracowania. W ramach dotychczasowych prac zostały wybrane dwa wariantu alternatywnego przesyłu ścieków. W najbliższych tygodniach, na podstawie opracowanej koncepcji, zostanie rozpisany przetarg na wykonanie projektu budowanego i budowę nowego przesyłu.

Po pierwszym spotkaniu sztabu miejskiego prezydent Warszawy ma rozmawiać z przedstawicielami rządu. Temat rozmowy to m.in. możliwość tymczasowego alternatywnego przesyłania ścieków – do czasu naprawy awarii.

– Jest możliwość poprowadzenia albo alternatywnego przesyłu pod dnem Wisły, albo mostem pontonowym. Będziemy o tym rozmawiali z przedstawicielami rządu. W ciągu dwóch dni mamy wiedzieć, która z tych możliwości będzie szybsza i bardziej trwała – zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Źródło: um.warszawa.pl

Udostępnij artykuł