Przejdź do treści

Bliski finisz prac nad alternatywnym układem przesyłowym w Zakładzie Farysa

Kończymy prace nad budową alternatywnego przesyłu ścieków do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Do budowy rurociągów pod Wisłą firma Inżynieria Rzeszów – wykonawca inwestycji – zastosowała metodę bezwykopową.

Gotowe są nie tylko nitki A i B – działa także infrastruktura towarzysząca. Firma BUDIMEX S.A. wykonała sieć i obiekty łączące rurociągi pod Wisłą z zakładami „Świderska” i „Farysa”. Obecnie jesteśmy w finalnej fazie prac wykończeniowych i odbiorowych. Zakończenie tego etapu prac oznacza, że przepływ ścieków jest realizowany metodą grawitacyjną, a nie jak dotąd – za pomocą pomp.

Przypomnijmy, że wszystkie prace realizowane po awarii w 2019 i 2020 r. prowadzimy w oparciu o decyzję nakazową Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy wydaną 7 września 2020 r. Już po pierwszej awarii, która miała miejsce w 2019 r., władze stolicy zapowiedziały rozpoczęcie tej inwestycji. Dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy grubo za półmetkiem, zaś ukończenie całej inwestycji – łącznie z odbudową i całkowitym przywróceniem sprawności układu przesyłowego – przewidujemy na III kwartał 2024 r.

 

Udostępnij artykuł