Przejdź do treści

Most pontonowy: ustalenia miasta z rządem

W siedzibie Kancelarii Premiera Rady Ministrów odbyło się spotkanie władz Warszawy oraz MPWiK z szefem KPRM Michałem Dworczykiem. Ustalono szczegóły współpracy przy budowie mostu pontonowego, który tymczasowo zastąpi przesył ścieków w tunelu pod Wisłą. Tymczasem miasto przygotowuje się do budowy alternatywnego przesyłu w trybie  awaryjnym, o czym poinformowaliśmy podczas spotkania. Wykonane przez 10 miesięcy prace pozwolą nam na wykorzystanie tej wiedzy teraz.

W spotkaniu wzięli udział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy oraz Renata Tomusiak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Sprawdzone rozwiązania

Po ustaleniach sztabu kryzysowego miasto poprosiło rząd o pomoc w budowie mostu pontonowego. To sprawdzone rozwiązanie, które pozwoli zatrzymać zrzut ścieków do Wisły. Zatrzymanie zrzutu jest priorytetem miasta.

– Podczas dzisiejszego spotkania zwróciliśmy się do rządu o pomoc, jeżeli chodzi o most pontonowy. Zostanie on postawiony przez wojsko. Cała reszta, czyli ułożenie rur czy nadzór nad pracami, będzie spoczywała na nas. Rząd przekazał nam również, że wszystkie koszty ma pokryć miasto – powiedział po spotkaniu prezydent Rafał Trzaskowski.

– Jutro o 8:00 rano zostanie zwołany sztab kryzysowy, w którym wezmą udział przedstawiciele rządu, wojska oraz MPWiK. Po pierwszych ustaleniach będzie można rozpocząć prace – dodał.

Po spotkaniu prezydent został również zapytany o ewentualne przyczyny sobotniej awarii: – Nie chcę spekulować, bo to naprawdę skomplikowana awaria. My będziemy współpracować ze wszystkimi instytucjami, aby ponad wszelką wątpliwość wyjaśnić, co się stało.

Zupełnie nowe rozwiązanie

Są wstępne analizy firmy ITWH, której Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji już w marcu zleciło wykonanie badań dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności pracy warszawskiej sieci kanalizacyjnej – w szczególności istniejącego układu przesyłowego.

Z uwagi na awarię już dziś podejmujemy działania, które zostaną następnie wykorzystane przy docelowej modernizacji układu.

– Otrzymaliśmy już dwie oferty na wykonanie przewiertu pod Wisłą. Czekamy na kolejne dwie. To zupełnie nowe rozwiązanie. Dzięki wykonanym już pracom będziemy mogli zrobić to w ciągu kilku miesięcy – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Źródło: um.warszawa.pl

Udostępnij artykuł