Przejdź do treści

MPWiK przygotowuje się do ponownego ułożenia rurociągów tymczasowego systemu przesyłu ścieków

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poziom wody w Wiśle na odcinku warszawskim stale się obniża. MPWiK, które pozostaje w stałym kontakcie z Wojskiem Polskim, rozpoczęło prace nad ponownym przywróceniem przesyłu ścieków tymczasowymi rurociągami.

W środę, 21 października, o godz. 6:00, według danych IMGW stan wody w rzece na wysokości bulwarów wiślanych wynosił 307 cm i wciąż opada. W czwartek, w drugiej części dnia, nie powinien przekroczyć 3 metrów, a na początku tygodnia, zgodnie z prognozami, będzie o metr niższy niż obecny.

Sytuację hydrologiczną na bieżąco obserwuje MPWiK, zgodnie z planem, w tym tygodniu rozpocznie się utwardzanie terenu oraz przygotowania do zgrzewania rurociągów. Intencją spółki jest możliwie najszybsze wznowienie transferu ścieków, a wszystkie prace są prowadzone w porozumieniu z Wojskiem Polskim.

W związku z falą wezbraniową na Wiśle oraz prognozowanym wzrostem stanu wody w rzece, po decyzji wojskowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeprawy, 15 października MPWiK zdemontowało rurociągi na moście pontonowym. Sama przeprawa została rozpięta 16 października. Obecnie 100 proc. ścieków, które trafiają do rzeki, podlega wcześniejszemu procesowi ozonowania oraz mechanicznemu oczyszczaniu na kratach. Zrzut ten stanowi około 1 proc. w ogólnym przepływie wody w Wiśle.

Udostępnij artykuł