Przejdź do treści

Oświadczenie MPWiK: Układ przesyłowy pod Wisłą działa bez zarzutu

W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat funkcjonowania alternatywnego układu przesyłowego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie oświadcza, że:

  1. Nieprzerwanie od godzin wieczornych 13 grudnia br. ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy są transportowane do oczyszczalni „Czajka” nowo powstałym rurociągiem pod dnem Wisły. Zarówno rurociąg jak i zakład działały i działają prawidłowo – tylko 22 grudnia br. trafiło do „Czajki” ponad 280 tys. m sześc. ścieków. Jednocześnie spółka realizuje kolejne etapy tej inwestycji, które docelowo pozwolą na przesyłanie ścieków do 16 m sześć. na sekundę.
  2. W trakcie intensywnych opadów deszczu Warszawa, podobnie jak inne miasta w Polsce i na świecie, dokonuje zrzutów burzowych. Funkcjonowanie przelewów burzowych pozwala uchronić mieszkańców przed podtopieniami i zalaniem budynków. W przypadku wystąpienia gwałtownych, nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych, takich jak deszcze nawalne, priorytetem MPWiK pozostaje przede wszystkim ochrona miasta przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Podczas zrzutów burzowych ich ilość i jakość są na bieżąco monitorowane, a sprawozdania z prowadzonych badań przedstawiane są odpowiednim służbom, w tym PGW Wody Polskie oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Zrzut burzowy 22 grudnia br. wyniósł na Farysa 91 tys. m sześc., czyli 0,3 proc. ogółu wody w rzece Wiśle na odcinku Warszawskim. Więcej informacji o funkcjonowaniu przelewów burzowych znajduje się w komunikacie: https://mpwik.com.pl/view/przelewy-burzowe—ochrona-warszawy-przed-podtopieniami

 

 

Udostępnij artykuł