Przejdź do treści

Przewiert pod Wisłą: na plac budowy zwożone są kolejne elementy maszyny drążącej

MPWiK prowadzi intensywne przygotowania do rozpoczęcia wiercenia nowego rurociągu pod dnem Wisły. Na placu budowy, przy ul. Świderskiej, gotowa jest już komora startowa, w której zostanie umieszczona specjalna głowica do wykonania przewiertu oraz urządzenia pchające. W tym tygodniu pojawiły się także kolejne elementy maszyny drążącej.

Przewiert pod Wisłą o średnicy 1,2 m będzie liczył prawie 800 m. Będzie to najdłuższy rurociąg zrealizowany metodą direct pipe w Polsce. Do jego wykonania zostanie wykorzystana specjalna głowica – podobna, ale o mniejszej średnicy, do tych, które drążą tunele w Alpach. Urządzenie to będzie umieszczone w gotowej już komorze startowej o głębokości 5 m, a samo wiercenie powinno rozpocząć się w ciągu miesiąca.

Na placu budowy pojawiły się kolejne sprzęty ciężkie. W piątek, 9 października, dotarły tam m.in. ważący ponad 20 ton, zacisk do pipe thrustera, czyli ramy wciskającej rurociąg pod ziemię.

Na miejscu przybywa również nowych kontenerów – to zbiorniki na wodę oraz płuczkę, czyli mieszaninę wody i bentonitu. Bentonit to rodzaj skały ilastej. Jest ona niezbędna do redukcji tarcia rurociągu o ściany wywierconego otworu. Obok nich stanęły urządzenia do odwirowywania oraz oddzielania urobku od mieszaniny wody i bentonitu, czyli wirówka dekantacyjna oraz separator płuczki wiertniczej.

Ze względu na charakterystyczną strukturę dna Wisły, w szczególności obecność iłów, do tego celu zostanie wykorzystany separator pozwalający na usunięcie nawet najdrobniejszej frakcji o średnicy mniejszej niż  20 μm, czyli 0,02 mm. Dla porównania średnica ludzkiego włosa waha się od 0,06 mm do 0,08 mm.

Zakończenie prac związanych z drążeniem rurociągu jest planowane na przełom listopada i grudnia 2020 r. Aktualnie w pracach bierze udział ponad 20 osób. Przewiert pozwoli na przejęcie ścieków z rurociągu tymczasowego i dalsze transportowanie ich do oczyszczalni „Czajka”. Będzie to pierwsza z czterech faz budowy alternatywnego układu przesyłowego, który stworzą: dwie nitki przewiertu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zakończenie tej inwestycji zgodnie z planem powinno nastąpić w sierpniu 2022 r. Alternatywny rurociąg zapewni Warszawie bezpieczny transfer ścieków do Zakładu „Czajka”.

Udostępnij artykuł