Przejdź do treści

Przewiert pod Wisłą: tarcza rozpoczęła drążenie

W szybie startowym przy ul. Świderskiej uruchomiliśmy maszynę, która wykona przewiert pod Wisłą i umieści pod dnem rzeki nowy kolektor do przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. W ciągu pierwszej doby pod ziemią ułożono 30 m rurociągu.

Nowy rurociąg powstaje w technologii bezwykopowej, tzw. direct pipe. Polega ona na jednoczesnym drążeniu i wciskaniu w grunt stalowego rurociągu o średnicy 1,2 m połączonego za pomocą specjalnej głowicy z tarczą wiercącą. Podziemny odcinek rurociągu będzie miał długość ok. 800 m. Tarcza drążąca wystartowała w komorze zlokalizowanej przy ul. Świderskiej, a wyjdzie na powierzchnię na lewym brzegu rzeki w okolicy ul. Farysa. Praca tarczy jest kontrolowana z zewnątrz, ze specjalnego centrum sterowania zlokalizowanego obok komory startowej. Siłę potrzebną do drążenia oraz jednoczesnego przepychania rury zapewnia innowacyjna stacja pchająca, tzw. Pipe Thruster. To charakterystyczny zacisk wraz z siłownikami, które wciskają rurę w grunt.

Po uruchomieniu tymczasowego układu na moście pontonowym, rozpoczęcie przewiertu to kolejny ważny moment związany z zapewnieniem bezpiecznego transportu ścieków do Zakładu „Czajka” – powiedział Robert Soszyński, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Jest to etap budowy alternatywnego układu przesyłowego, którego powstanie zapowiadaliśmy w ubiegłym roku i nad którym prace toczyły się już od tamtej pory – dodał.

Prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem – zapewniła Renata Tomusiak, prezes Zarządu MPWiK. – Jest to skomplikowana operacja, a nad jej przebiegiem non stop czuwa kilkadziesiąt osób – dodała.

Roboty związane z przewiertem są prowadzone w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i powinny się zakończyć na przełomie listopada i grudnia 2020 r.

Przewiert pod Wisłą to jeden z dwóch planowanych rurociągów, który wybuduje MPWiK. Przejmą one ścieki z układu tymczasowego ułożonego na moście pontonowym i skierują do oczyszczalni „Czajka”, a docelowo będą stanowiły instalację alternatywną dla dotychczasowego układu przesyłowego. Inwestycje te są prowadzone na podstawie decyzji nakazowej Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 7.09.2020 r., a ich zakończenie jest planowane na III kw. 2022 r.

Udostępnij artykuł